Jízdní pruhy

• Od: Lubomír Slavík ( ) Jízdní pruhy
    Rád bych se zeptal na jízdu v jízdních pruzích. Existuje křižovatka ve tvaru kříže, já do ní vjíždím v pruhu širokém cca 4,6m. Jsou tu světla, kde je sada normílních světel pro řízení provozu ve všech směrech a k tomu je zde zelená šipka vpravo. Na této křižovatce místní řidiči vědí, že se mohou řadit do dvou pruhů (i když nejsou vyznačeny). Já bych potřeboval jet rovně. Kdyby byla ulice dvouproudová, měl bych se zřejmě správně postavit do pravého pruhu. Ovšem v tomto případě (poměrně úzké ulice pro dva pruhy) jsou řidiči zvyklí se stavit doleva, i když chtějí jet rovně, protože kdyby byli vpravo a rozsvítila by se zelená šipka vpravo, brzdili by řidiče, kteří chtějí jet vpravo. Zajímalo by mě, kdo by dostal pokutu, kdyby se řidič jedoucí rovně postavil do pomyslného levého pruhu a vedle něj by se později vmáčkl řidič, jedoucí doprava. Ulice, dle mého soudu nesplňuje podmínky pro dva pruhy (3m n pruh?), pak by měl dostat pokutu ten vpravo, protože v jednom pruhu nelze předjíždět vpravo. Pakliže však bude i 4,6 metrová ulice považována za dvouproudovou, měl by dostat pokutu ten vlevo, protože chtěl jet rovně (měl by tedy stát vpravo). Poradíte mi, jak je to správně?

Vloženo 16. května 2012 (23:10) uživatelem Lubomír Slavík ( ) z IP adresy 78.102.XXX.XXX
    • Od: Pavel Jeslínek ( ) RE: Jízdní pruhy
      Zapomeňte na dva jízdní pruhy. Nejsou tam. Náš silniční zákon říká, že jezdíme vpravo při pravém okraji vozovky. Dále, když odbočujeme vlevo, jsme povinni se zařadit co nejdále vlevo svého jízdního pruhu. Kdyby byly vyznačeny jízdní pruhy, tak jak jste napsal, levý na odbočení vlevo, pravý na jízdu přímým směrem a na odbočení vpravo. Místní situaci řeší řidiči tak jak řeší. Správně je to tak, že Ti řidiči, kteří jedou rovně a doprava, musí jet při pravém okraji vozovky Ti, kteří odbočují vlevo, se musí zařadit co nejdále vlevo svého jízdního pruhu. Ve finále by to při kolizi dopadlo nejspíše tak, že to skončí ve správním řízení a to se odvíjí podle toho, jaký názor má policie, což je vždy otázka do pranice. Myslím si, že pokud by se vedle něj vmáčknul řidič jedoucí doprava, vina by měla být jeho, protože vpravo se předjíždí vozidlo, které odbočuje vlevo a není již pochyb o jeho dalším směru a způsobu jízdy.

Vloženo 17. května 2012 (18:47) uživatelem Pavel Jeslínek ( ) z IP adresy 77.104.XXX.X
      Tento příspěvek vložila Autoškola Jeslínek, Kraslice

Na této stránce je zobrazen příspěvek Jízdní pruhy v Diskuzi/Poradně na webu VŠECHNY-AUTOŠKOLY.CZ. Můžete se podívat i na ostatní příspěvky v Diskuzi nebo rovnou založit nové téma.